Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye ile İlerleme Kaydedilebileceğine İnanıyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge ve kıta sahanlığı bahislerinin analizinde ilerleme kaydedilmesini umduğunu dile getirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Gerapetritis’in Mısır televizyon kanalı Al-Cairo ile yaptığı röportajın metnini yayınladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmelerin yanı sıra Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO’nun Vilnius Zirvesi’nde yaptıkları görüşmelere işaret eden Gerapetritis, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden umutlu olduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, “Ticaret, ekonomi, sivil savunma, turizm, ülkelerin kalkınması gibi iki ülkenin ortak ilgi alanlarının pozitif gündem çerçevesinde ele alınmasının ardından ikili ilişkiler üzerinde çalışmak istiyoruz. ” söz konusu.

Gerapetritis, iki ülke arasındaki “büyük anlaşmazlığın” Münhasır Ekonomik Bölge ile kıta sahanlığının sınırlandırılması olduğunu belirterek, “Siyasi diyaloğumuzu ilerletebileceğimiz konusunda umutluyum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi kapsamında 11 Temmuz’da Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi.

Miçotakis, Erdoğan’la görüşmesinin en önemli sonucunun her iki liderin de olumlu bir bakış açısıyla yeniden yakınlaşmaya istekli olduğunu göstermesi olduğunu kaydetti.

Miçotakis, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kapsamında Selanik’te yeniden bir araya gelmeyi planladıklarını da duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu